علی ع یکشنبه 14 آبان 1396 01:03 ب.ظ نظرات ()

تز ان ال پی بسیار ساده و كاربردیه . كافیه دقت كنیم آدمهای موفق ، انسانهای كارآمد و برجسته ، در موقعیتهای خاص چطور رفتار می كنند ، چطور حرف می زنند ، چطور نگاه می كنند و  واكنش اونها چه كیفیتی داره و در كل چطور زندگی می كنند كه اینقدر موفقند و بقیه نیستند . حالا با شبیه سازی و الگوبرداری و یك تقلید ساختاری و برنامه ریزی شده ، این كیفیت برتر رو در شخصیت خودمون و در زندگی خودمون پیاده كنیم ، انتقالش بدیم به تمام اجزای فكری و رفتاری و احساسی مون ، تا ما هم دارای چنین ساختاری بشیم .

منطق ان ال پی میگه ، اگه این كیفیت شخصیتی رو از یك انسان برتر و برجسته انتقال بدید و در یك انسان متوسط و معمولی پیاده كنید ، قطعاً همون نتایج برتری كه برای انسان برتر اتفاق افتاده ، در انتظار آدم معمولی هم خواهد بود.

ان ال پی شیوه برخورد با ارتباطات و تغییرات است . این دانش در اواخر دهه 1970 بر اساس تلاشهای ریچارد باندلر و ژان گریندر بوجود آمد و به سرعت بسط پیدا كرد . ان ال پی مخفف عبارت برنامه ریزی عصبی كلامی است . مشاهدات و تحقیقات باندلر و گریندر و همكاران آنها نشان می داد ، افراد مورد مطالعه آنها كه انسانهایی برجسته و موفق محسوب می شدند ، روشها یا الگوهایی فكری ، احساسی و رفتاری داشتند كه دلیل اصلی تاثیرگذاری و موفقیت آنها محسوب می شد .

 

این افراد ممكن بود ، خود نیز از الگوهای مذكور آگاهی نداشته باشند ، اما باندلر و گریندر بعنوان ناظرانی دقیق ، سعی در تحلیل و ساختارسازی این الگوها داشتند . نتایج حاصله حاكی از‌آن بود ، در صورتیكه افراد بتوانند این الگوها را به روشنی تشخیص و توضیح بدهند ، قادر به تقلید از آنها هم خواهند بود و این منجر به نتیجه ای شگرف و درخشان خواهد شد : «همه افراد می توانند با تقلید از الگوهای برتر ، به موفقیت و كامیابی های مشابه دست پیدا كنند».

بهترین ویژگی كه موجب تاثیرگذاری شگفت انگیز ان ال پی هست ، قابلیت اون در تبدیل عملكرد به عناصر كوچك و جزئی هست . این عناصر كوچك و جزئی شخصیتی به راحتی قابل الگوبرداری هستند و با تلفیق و جاری كردن این عناصر درونی در شخصیتمون ، به راحت تبدیل به رفتار بیرونی میشند و اثرشون رو به طور مستقیم در زندگی ما نشون خواهند داد . اجازه بدید ساده‌تر خدمتتون عرض كنم ، فرض كنید دوست دارید یك فروشنده موفق و كارآمد باشید ، كافیه شاخصهای عملكرد یك فروشنده موفق رو به دقت تحلیل و بررسی كنید و تشخیص بدید ، اونها رو به اجزای كوچكتر و مشخصتر تقسیم كنید . موقع حرف زدن با مشتری صداش چطوریه ، لحن حرف زدنش ، نوع برخوردش ، نوع نگاهش ، حركت دستهاش ، تو چه زاویه ای می ایسته ، طرز ایستادنش ، محورهای توضیحاتش ، نوع واكنشهاش ، طرز خندیدنش ، شكل چونه زدنش و تك تك اجزای ارتباطیش با مشتری رو به دقت تفكیك و تحلیل كنید و سعی كنید با احاطه و تسلط و شناخت رو این جزئیات رفتاری ، حتی افكاری و احساسی و درونی از اونها الگوبرداری كنید ، تقلید كنید و در ساختار عملكرد خودتون پیاده كنید . فراموش نكنید هر قدر شاخصها جزئی تر باشند الگوبرداری راحت تر و دقیق تر هست . حالا میشه انتظار داشت همون نتایجی كه نصیب فروشنده موفق و برتر شده ، نصیب شما هم بشه و این استراتژی ساده همون جادوی ان ال پی هست . البته در نظر داشته باشید كار شما از اینهم ساده تر و كاربردی تره چون دانش ان ال پی قبلاً الگوها رو مدلسازی و آماده كرده و مهیای بهره برداری شماست .

چهار محور اصلی تمركز ان ال پی برای الگوسازی عبارتند از :

1-  كیفیت رابطه ای كه با دیگران برقرار می كنیم .
2-  نوع نتیجه ای كه به واسطه هر عملكرد نصیب ما می شود .
3-  كیفیت استفاده ای كه از حواس پنجگانه خود برای درك موقعیتهای مختلف داریم .
4-  پرورش قدرت انعطاف پذیری برای پذیرش تغییرات .

این 4 محور ، یعنی روابط ، نتایج ، حواس و انعطاف پذیری مبنای تحلیل و تعریف ساختار الگوسازی و مدلسازی عملكرد ، در ان ال پی می باشد .
ان ال پی این امكان رو در اختیار شما میذاره كه هم شرایط فعلی كه باهاش درگیر هستید رو به خوبی درك كنید و تحلیلش كنید و هم وضعیت درونی خودتونو كه در ارتباط با اون موقعیت در نهاد شما به وجود اومده رو بشناسید و باز هم تحلیل كنید . حالا با شناخت كامل شرایط موجود و وضعیت درونی مرتبط خودتون ، باید برید سراغ تحلیل شرایط سوم ، یعنی همون وضعیت مطلوبی كه انتظارش رو می كشید .

 

هنر ان ال پی تبدیل و تطبیق شرایط درونی شماست به نحوی كه شرایط بیرونی موجود رو به شرایط ایده ال برسونه . مثل اینكه یه كم پیچیده شد ، اجازه بدید با یك مثال خدمتتون راحت تر توضیح بدم . فرض كنید شما روابط مطلوبی با همسرتون ندارید و از وضعیت ناهنجار فعلی كاملاً ناراضی هستید ،‌ دنبال چی هستید ، كاملاً مشخصه داشتن یك روابط عاطفی پایدار ، آروم و زیبای خونوادگی كه آرامش و لذت شما رو تامین كنه . حالا قصد داریم از دانش ان ال پی برای بهبود شرایط كمك بگیریم . منطق ان ال پی از ما میخواد ، الان به خوبی شرایط موجودمونو شفاف و تحلیل كنیم ، شرایط فعلی ما اینه كه وارد محیط خونه می شیم ،‌ همسرمون رضایت و آرامش خاطر لازم رو نداره ، شروع میكنه به واكنش نشون دادن ، غر زدن ، ایراد گرفتن و بداخلاقی . واكنشهای اون به سرعت ما رو تحریك می كنه و ما هم متقابل واكنش نشون میدیم ، قدرتمندتر و كوبنده تر و متقابلاً همسر ما به واكنش ما ، واكنش نشون میده ، او هم كوبنده تر و قدرتمندتر و این زنجیره واكنشها اونقدر ادامه پیدا میكنه تا به شرایط بحرانی برسیم و محصول این فرآیند جهنمی است كه ازش متنفر و بیزاریم .

شرایط ایده ال چی هست ،‌ اونه كه وارد خونه بشیم ، همسرمون سرحال و قبراق و شاد و شنگول و خوش اخلاق ، گل بگیم و گل بشنویم دادن آرامش و لذتی كه دلمون می خواد رو تجربه كنیم . خوب حالا قسمت مهمش تحلیل وضعیت درونی ما در ارتباط با شرایط ناهنجار هست و اینجا ان ال پی به ما كمك می كنه سری به درون خودمون بزنیم و ببینیم چه خبره . چه پردازشها و فعل و انفعالاتی درون ما شكل می گیره و جریان پیدا می كنه كه ما در مواجهه با شرایط نامطلوب و ناهنجار دارای یك شخصیت مخرب میشیم . و حالا با در اختیار داشتن این سه نوع تحلیل ، ان ال پی هنرش رو نمایش میده ، درك شما رو از شرایط موجود به نحوی دگرگون میكنه ، قابلیتهای درونی شما رو به نحوی سازماندهی می كنه تا كیفیت پردازشهای ذهنی شما كاملاً تغییر كنه و در مواجهه با شرایط سخت و نامطلوب شخصیتی در شما متجلی بشه كه بتونه شرایط نامطلوب رو تبدیل به شرایط مطلوب كنه . به عبارتی ان ال پی قصد داره با اتكا به تغییرات درونی شما ، شخصیتی رو در نهادتون خلق كنه كه این شخصیت می تونه شرایط بد و نامطلوب رو به شرایط شایسته و زیبا تبدیل كنه و ان ال پی این دگرگونی شخصیتی رو با روش الگوبرداری و تقلید اجرا می كنه . الگوهای آماده ای رو در اختیار ما میذاره ، تا بتونیم در حداقل زمان و به شكل موثر صاحب اون شخصیتی بشیم كه شدیداً بهش نیاز داریم .

 

این الگوبرداری و تقلید كار پیچیده و غریبی برای ما نیست . در واقع ما از دوران كودكی روند طبیعی رشد و تكاملمون رو مدیون الگوبرداری و تقلید از رفتار بزرگترها بودیم ، اما زمانی كه خودمون بزرگ شدیم و دیگه بزرگتری رو نتونستیم دور و برمون پیدا كنیم ، ‌الگوبرداری رو هم فراموش كردیم و به همین دلیل از اون به بعد سرعت رشد ما كندتر و جهت گیری تكامل ما سردرگم شد.